Ekologiczne suplementy dla sportowców

Każdy, kto uprawia sport, czy to zawodowo, czy też amatorsko, doskonale zdaje sobie sprawę, jak zbawienny ma on wpływ na organizm. Dzięki temu nie tylko lepiej wyglądamy, ale też lepiej się czujemy, zapobiegamy wielu chorobom i wolniej się starzejemy. Niemniej jednak należy pamiętać, że duża aktywność może obciążać organizm, który będzie wówczas potrzebować dodatkowego wsparcia. Doskonałym rozwiązaniem są tu ekologiczne suplementy diety dla sportowców. Wbrew pozorom jest ich sporo na rynku, choć zapewne większości osób suplementy w sporcie kojarzą się raczej ze związkami chemicznymi, a nie z naturą. Jakie więc eko preparaty warto stosować, jeśli jest się aktywnym fizycznie?

Ashwagandha 

Jednym z najbardziej popularnych suplementów diety pochodzących z roślinnych źródeł jest ashwaganha. Posiada ona mnóstwo cennych dla zdrowia właściwości, a przy tym wspomaga osoby aktywne fizycznie. Po pierwsze, sama w sobie jest silnym antyoksydantem, a więc niszczy wolne rodniki i tym samym chroni komórki. Wpływa to nie tylko na opóźnienie procesów starzenia czy zmniejszenie ryzyka nowotworów, ale też na regenerację organizmu. Co ważne, ashwagandha redukuje poziom kortyzolu – hormonu stresu, który w zbyt dużych ilościach może nieść dla organizmu wiele negatywnych skutków. Może on między innymi wzmagać katabolizm, czyli powodować rozpad tkanek, co dla sportowców jest szczególnie niepożądane, gdyż utrudnia zbudowanie masy mięśniowej. Stosowanie ashwagandhy pozwala na szybszą regenerację mięśni i bardziej widoczny efekt sylwetkowy. Ten suplement jest również zaliczany do adaptogenów, które podnoszą odporność na stres, ograniczają uczucie przemęczenia i zwiększają wydajność organizmu. Dzięki temu zyskujesz więcej energii, która z pewnością przyda się na treningach. 

Dodatkowo ashwagandha ułatwia utrzymanie glikemii na właściwym poziomie i chroni przed cukrzycą, a także obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę mózgu oraz zapobiega takim chorobom jak depresja, choroba Parkinsona, Alzheimera czy demencja. 

Białko konopne

Roślina, jaką jest konopia to często niedoceniany w świecie sportu suplement. Jest to białko naturalnego pochodzenia, które stanowi jednocześnie doskonałe źródło witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Aż 50% preparatu to czyste, roślinne białko, które cechuje się wysoką przyswajalnością. Pozwala ono na łatwiejsze zaspokojenie zapotrzebowania na ten składnik w diecie, co przyspiesza ostatecznie budowanie sylwetki i regenerację mięśni po treningu. Preparat zawiera w sobie między innymi mangan, cynk, żelazo i magnez, które wspierają funkcjonowanie organizmu i poprawiają pracę mięśniowego oraz kostnego. Dodatkowym atutem naturalnych suplementów z konopii jest fakt, że pozytywnie wpływają one na poziom cholesterolu. Ekologiczne, pewne pochodzenie i użycie wyłącznie niemodyfikowanej konopii gwarantuje przy tym najwyższą jakość produktu i wyklucza negatywny wpływ na organizm. 

Spirulina

Doskonale wszystkim znanym naturalnym suplementem diety jest spirulina, która cechuje się specyficznym, zielonym kolorem. Jest ona glonem, który zawiera mnóstwo antyoksydantów, w tym chlorofil, związki fenolowe, karotenoidy, tokoferole czy witaminę C. Antyoksydanty pozwalają organizmowi szybciej się regenerować, co jest szczególnie ważne przy intensywnych treningach. Co ciekawe, spirulina zawiera w sobie naprawdę dużo białka, bo aż 60-70%, przy czym znajdziemy tam wszystkie aminokwasy egzogenne. 

Suplementy w postaci spiruliny zwiększają wydolność wysiłkową u sportowców. Warto podkreślić też jej wysoką przyswajalność, która w tym przypadku jest znacznie lepsza aniżeli przy stosowaniu syntetycznych preparatów, których wchłanianie z reguły nie przekracza 20-30%. 

Zielona herbata

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć królowej naturalnych suplementów diety, czyli zielonej herbaty. Oprócz świetnych walorów smakowych, wpływa ona korzystnie zarówno na zdrowie, jak i na sylwetkę. Po pierwsze, zielona herbata może sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej, między innymi dlatego, że zmniejsza łaknienie i niweluje chęć podjadania, a przy tym nie ma żadnych kalorii. Po drugie, substancje zawarte w zielonej herbacie, w tym przede wszystkim teina, mają właściwości pobudzające, stąd też napój ten doskonale sprawdzi się przed intensywnym treningiem, by uczynić go jeszcze bardziej efektywnym.

Suplementów diety pochodzenia naturalnego dla sportowców jest naprawdę sporo, ale przy tym wszystkim należy także pamiętać, aby znaleźć czas na sen i regenerację oraz mieć świadomość tego, jakie mogą być długofalowe skutki przetrenowania