Suplementy diety BIO dla kobiet. Które wybrać?

Zróżnicowana dieta to podstawa zdrowego stylu życia, ponieważ w ten sposób możemy dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników. Zdarza się jednak, że pojawiają się różnego rodzaju niedobory, nawet jeśli staramy się jeść prawidłowo. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę kobiety, ponieważ u nich wszelkie braki składników odżywczych mogą skończyć się rozregulowaniem hormonów itp. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będą BIO suplementy diety dla kobiet, które wesprą organizm pod wieloma względami i uregulują jego pracę w bezpieczny sposób. Jakie więc naturalne kobiece suplementy diety warto wybrać?

Zwykle naturalne, BIO suplementy stworzone są na bazie ziół, które mają mnóstwo właściwości leczniczych i stanowią świetną profilaktykę wielu chorób. Co ważne, są one znacznie bezpieczniejsze aniżeli standardowe preparaty syntetyczne, stąd też istnieje tu mniejsze ryzyko ewentualnych skutków ubocznych.

Suplementy z niepokalankiem

Owoce niepokalanka mnisiego często wykorzystywane są do bardzo cennych suplementów. Działają korzystnie przede wszystkim na gospodarkę hormonalną u kobiet. W składzie tej rośliny znajdziemy między innymi flawonoidy, diterpeny czy olejki eteryczne. Substancje te mają wpływ na stabilizację poziomu prolaktyny i progesteronu, czyli istotnych kobiecych hormonów. Ponadto cechują się one aktywnością w obszarze układu opioidowego i wzmagają uwalnianie beta-endorfin. W związku z tym suplementy z niepokalankiem wspierając homeostazę hormonalną, wpływają pozytywnie na samopoczucie. Doskonale sprawdzą się podczas typowych dla kobiet dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym, w tym w przypadku silnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy nawet objawów menopauzy. Dzięki temu niwelują obrzęki, napięcie, skurcze, tkliwość piersi, wahania nastroju oraz uderzenia gorąca. Stosowanie preparatów z niepokalankiem mnisim korzystnie wpływa także na stan skóry, w szczególności gdy problemy mają podłoże hormonalne. Co ciekawe, niepokalanek może być pomocny także w sytuacji problemów z płodnością. Dodatkowo wyciąg z tych ziół posiada właściwości dopaminagonistyczne, co oznacza, że powoduje wzrost dopaminy i jednoczesny spadek prolaktyny, jeśli występuje jej nadprodukcja. W efekcie wpływa to też na uregulowanie poziomu progesteronu. 

Koniczyna czerwona

Suplementy na bazie koniczyny czerwonej to jedne z bardziej popularnych BIO suplementów diety dla kobiet. Są one niezwykle skuteczne, a to za sprawą substancji, które zawarte są w roślinie. W jej składzie znajdziemy bowiem około 120 różnych związków chemicznych. Najcenniejsze są tu izoflawony, będące fitoestrogenami. Ponadto ważne są również ksantyna, hipoksantyna, barwniki antocyjanowe, kwas kumarowy, kwas salicylowy, karoten, witaminy C i E oraz olejki eteryczne. Preparaty z koniczyny czerwonej stosuje się przede wszystkim w trakcie menopauzy, ponieważ można w ten sposób znacząco złagodzić jej objawy, a przy okazji zadbać o właściwy poziom lipidów w surowicy. Jest to możliwe dzięki fitoestrogenom, które są podobne pod względem strukturalnym do żeńskich hormonów płciowych. Ponadto roślina ta bywa stosowana także przy zaburzeniach układu pokarmowego i w chorobach układu oddechowego. Suplementy tego typu mają właściwości moczopędne, stąd też mogą być pomocne w przypadku dolegliwości ze strony pęcherza, które często pojawiają się u kobiet. Z kolei izoflawony działają antyoksydacyjnie, co ma duży wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Redukuje ona także skutki stresu oksydacyjnego, który może być bardzo szkodliwy. W artykule: stres u kobiet i jego wpływ na hormony płciowe znajdziesz szereg informacji na ten temat. 

Preparaty z mniszkiem lekarskim

Suplementy z wyciągiem z mniszka lekarskiego to doskonały sposób na zapobieganie różnego rodzaju infekcjom dróg moczowych oraz chorobom typu kamica moczowa. Dodatkowo preparaty takie sprawdzą się przy obfitych miesiączkach, gdyż mniszek zawiera sporo witamin i minerałów, które zapobiegają anemii, będącej często skutkiem nadmiernego krwawienia. Co ważne, ze względu na właściwości diuretyczne, wyciąg z mniszka lekarskiego zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie i tworzeniu się obrzęków, co jest szczególnie ważne w okresie przed menstruacją, kiedy pojawia się opuchlizna. 

BIO suplementy z żurawiną

Żurawina jest znana od wieków jako owoc, który doskonale wpływa na zdrowie. Wiedzą o tym przede wszystkim kobiety, gdyż już sam sok żurawinowy pozytywnie wpływa na układ moczowy. Suplementy z żurawiną stosuje się w celu leczenia zakażeń dróg moczowych, zwłaszcza jeśli mowa o bateryjnych infekcjach. Obecne z owocach substancje czynne powodują, że bakterie nie zatrzymują się na ścianach pęcherza, co zmniejsza ryzyko infekcji. Dodatkowo tego typu suplementy bogate są też w inne cenne składniki, na przykład w tym witaminę C, kwas ilochinowy czy antocyjany.